Lielākie mīti par loka šaušanu

Loka šaušana iespējams ir visiekļaujošākais sporta veids pasaulē – tu vari sākt, kad esi pietiekami garš, lai noturētu loku un turpināt šaut arī 90 gadu vecumā. Arī nekādi fiziski trūkumi nav ierobežojošs faktors.

Bet joprojām pastāv neskaitāmi mīti, kuri kavē uzsākt šo sporta veidu. Ja tu jau esi lokšāvējs, dažus no šiem tu noteikti esi dzirdējis.

“Vai tad nav jābūt ļoti stipram, lai šautu ar loku?

Noteikti nē! Loka šaušana vairāk ir vērsta uz tehniku, nevis vienkārši uz spēku. Jebkurā loka šaušanas klubā, jūs sāksiet ar loku, kuram ir diezgan mazs atvilciena spēks. Progresējot jūs varat pāriet pie spēcīgāka loka, kas met bultas daudz ātrāk. Denīze Pārkere (Denise Parker) izcīnīja ASV bronzas godalgu 1988.gada Olimpiskajās spēlēs 13 gadu vecumā ar loku, kura atvilciena spēks bija 38 mārciņas (lbs/pounds) jeb ~ 17 kg, tas ir apmēram tāpat kā pacelt maza izmēra sunīti – bīglu vai spanielu. Uz doto brīdi favorītes pasaulē ir Korejiešu komanda – viņas ir visveiksmīgākās Olimpiskās loka šāvējas un reti kura no viņām pārsniedz 55 kg svaru.

“Loka šaušana ir ļoti bīstama, vai ne?”

Statistiski loka šaušana ir viens no pasaules drošākajiem sporta veidiem. Pēc ASV Nacionālās drošības komitejas datiem, tā ir vairāk kā trīs reizes drošāka par golfu ar statistiku 1 negadījums uz 2000 dalībniekiem. Un pie tam 90% šo negadījumu notiek nevis sacensībās, bet medībās (kas atļautas ASV, Kanādā, Dānijā, Francijā, Spānijā, Portugālē, Itālijā, Ungārijā, Somijā, Bulgārijā, Slovēnijā, arī Igaunijā un citur pasaulē).

Drošības noteikumu ievērošana ir viens no pamatjautājumiem sākot jau no pirmās nodarbības. Kamēr tu ievēro drošības noteikumus un šauj speciāli tam iekārtotā telpā vai laukumā, tā ir viena no drošākajām aktivitātēm.

“Es nevaru šaut ar loku. Man ir ļoti slikta redze!”

Nekādu problēmu! Tēmēšanai un mērķa skaidrai redzēšanai patiesībā ir mazāka nozīme loka šaušanā nekā jūs domājat. Ir tikai daži sporta veidi, kuros jūs varat trenēties un startēt lietojot ikdienai paredzētās brilles.

Piemēram, divkārtējais Olimpiskais čempions dienvidkorejietis Ims Dongs Hiuns (Im Dong Hyun) ir ar smagiem redzes traucējumiem. Viņš mērķi 70m attālumā redz kā izplūdušu krāsu plankumu, bet neskatoties uz to ir uzstādījis pasaules rekordu šajā vingrinājumā. Citi lokšāvēji, kuri ir pilnīgi akli, lieto speciālus taustes tēmekļus, lai trāpītu mērķī.

Nekas nav neiespējams!

“Vai tad tas nav ļoti dārgi?”

Tas ir tieši tik dārgi, cik jūs vēlaties, lai tas būtu.

Lielākajai daļai no loka šaušanas klubu ir ekipējums iesācējiem, kuru var lietot uzsākot nodarbības. Vienkāršu loku, bultas un pārējo ekipējumu var nopirkt pa pāris simtiem eiro un lietot vairākus gadus. Loka šaušanas ekipējums sastāv no daudzām daļām un lielākā daļa no tām ir maināmas un tās var uzlabot pakāpeniski pēc vēlmēm un iespējām. Pieaugot pieredzei var iegādāties lietotu loku. Tā kā augstas klases inventārs tiek ražots ļoti augstā kvalitātē, tad lietots loks bieži vien ir tikpat kvalitatīvs kā jauns.

“Tas noteikti ir garlaicīgi – šaut visu dienu!”

Nekad nav garlaicīgi pastāvīgi uzlabot savu tehniku, uzmanību un precizitāti. Pie tam, ir tikai daži sporta veidi ar tik plašām izvēles iespējām kā loka šaušanā. Ar kāda veida loku jūs vēlaties šaut – kompaktloku, olimpisko loku, neaprīkotu loku vai vienu no desmitiem tradicionālo loku no visas pasaules? Kāda veida sacensības jūs vēlaties izmēģināt – šaušanu pa mērķi no fiksētas distances, šaušanu apvidū no dažādām distancēm pa mērķiem vai 3D dzīvnieku maketiem? Un telpās vai brīvā dabā?

Jūs varat šaut sava prieka pēc un piedalīties sacensībās Latvijā vai ceļot pa pasauli un sacensties starptautiskā konkurencē augstu sasniegumu sporta vai arī tautas sporta līmenī.

“Vai tad man nav jāvelk zaļš apģērbs?”

Jā, dažreiz mums šķiet, ka būtu labāk, ja Robins Huds nebūtu eksistējis…

 

Autors: World Archery